پوشش مقاوم به حریق پلاسکو


پوشش مقاوم به حریق پلاسکو

سالروز سانحه پلاسکو

امروز 30 دی ماه مصادف با سانحه فروریزش ساختمان پلاسکو ناشی از وقوع حریق در سال 1395 و سالروز شهادت 16 آتش نشان و 6 نفر از دیگر هموطنانمان می باشد. 

 

  عدم اجرای پوشش مقاوم به حریق در زمان ساخت و احداث آن یکی از علل اصلی فروریزش این ساختمان 54 ساله بوده است.
استفاده از پوشش های مقاوم به حریق در سازه های فلزی ساختمان، اصلی ترین عامل در افزایش مقاومت ساختمان در زمان وقوع حریق است و پس از سانحه پلاسکو معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ابلاغ ویرایش جدید مبحث سوم مقررات ملی ساختمان که مربوط به مقوله محافظت ساختمان‌ها در برابر آتش است گفت:
" در حادثه پلاسکو به دلیل نبود پوشش ضدحریق بر روی فلزات ظرف یک ساعت ۵۰ درصد مقاومت سازه کاهش پیدا کرد."
برگرفته از خبرگزاری ایسنا


اجرای پوشش مقاوم به حریق ساختمان پلاسکو
  

پس از وقوع این سانحه، دستور کار جدیدی در زمینه مقاوم سازی سازه های فلزی در برابر حریق قرار داده شد و با الزام مبحث 3 مقررات ملی ایران ( ویرایش سال 1392) بر اجرای پوشش های مقاوم به حریق بر کلیه المان های سازه ای که شامل ستون ها تیرهای اصلی، تیر های فرعی و... ،  بایستی به نحو مناسبی که مورد تأیید ضوابط ابلاغی مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی و سازمان آتش نشانی تهران باشد در مقابل حریق مقاوم سازی شوند.
اما اکنون گروه مهندسی بتا به عنوان تولید کننده و مجری ذیصلاح پوشش های مقاوم به حریق در صنعت ساختمان با دارا بودن دانش فنی روز دنیا ، از سوی پروژه ساختمان جدید پلاسکو انتخاب و عهده دار اجرای پوشش مقاوم به حریق اسکلت فلزی این ساختمان گردیده است.
با مقاوم سازی اسکلت فلزی ساختمان پلاسکو در برابر حریق در زمان اجرای پروژه و و همچنین در طول سالهای بهره برداری از این ساختمان، شاهد چنین فاجعه اسفناکی نخواهیم بود و این امر سرلوحه و شاهد مناسبی برای گسترش فرهنگ و ضرورت اجرای پوشش مقاوم به حریق سازه های فلزی در دیگر پروژه ها و ساختمان های کشور عزیزمان خواهد بود.

نحوه اجرای پوشش مقاوم به حریق

 

 

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
Your message is required.